Reklam Malzemesi Nedir Ne Değildir? En İyi Reklamcı Kimdir

Yazan admin 23/10/2019 0 Yorum (lar) Türkiye,

Bir zamanlar çok değil yakın bir zamanlarda sokaklarda gezerek firmaların ürünlerini haber veren insanlar vardı. Bun insanlar çığırtkanlık yaparak ürün satmak isteyen firmaların reklamını yapardı bir nevi. Bugünkü gibi olmasa da o zamanki şartlarda yapılabilecek en iyi reklam tanıtım ve pazarlama yöntemiydi. Hatta  benim çocukluğumda bu işi teyp kasetine kayıt alıp pazar yerlerinde dolaşarak ellerinde tek nüsha mecmua dağıtanlar dikkatleri üzerlerine çekerdi. Reklam malzemesi olarak bir kaset ve teyp yeterliydi.

 

Sosyal medyanın olmadığı, telefonun olmadığı, mum ışığında bazı gecelerin geçtiği ve market denen avm piazza gibi mekanların çok yabancı olduğu hele hele birinden haber almak hal ahatır sormak için birilerinin elçi olarak gönderildiği dönemlerdi o zamanlar. Yeni nesil bu zamanları hatırlamasa da hayal edebilir.

 

 

Neden Reklam?

 

İnsanoğlunun her zaman bir adım önünde başka bir insanoğlu, dikkatini çekmek birşeylere yönlendirmek için çaba göstermiştir. Zamanla bu çaba alışveriş mecralarında reklam diye adlandırıldı. O zaman da insanlar sattıkları ürünleri duyurmak için reklam yaparak ürünlerin ne işe yaradığını nasıl kullanılacağını nereden temin edileceğini anlattırlardı ve bunu liderler, siyasiler, topum kuruluşları çok sık kullanır sosyal kitleleri etkilerdi.

 

Bir fikriyatın, bir ürünün, bir eylemin yapılabilmesi için reklam yapılması kaçınılmaz bir iş sektörü halindedir. İnsanların dikkatlerini çekmek, herhangi bir markayı benimsetmek, onların akıllarında kalması için uğraşmak ve sonuç olarak güven, kalite, mutluluk gibi duyguları o insanlara verebilmek istenilen neticeyi ve daha fazlasını sağlayabiliyor.

 

İyi Reklamcıların Şanslı Dünyası

 

Bugün çılgınca bir sektör haline gelen bu pazarlama yöntemini kullanma işi görsel reklam aracı olarak çok gelişti. Şimdi bilgisayar ortamlarında her türlü tasarım yapılabiliyor. Ürün bile henüz ortada yokken sanal olarak yapılabiliyor ve hatta fiziksel kimyasal testlere tabi tutulabiliyor. Ve tabiiki de satış yapılacak yerlerde araştırmalar yapılarak tahmini gelir analizi, büyüme ve yatırım ilişkileri, gelir gider hesaplamaları çok fazla zahmete girmeden hazırlanabiliyor.

 

Bir de yaşadığımız dönemin çok fazla seçenek ve renkli bir dünya olması, rakipleriminiz yaptıklarını ve yapabileceklerini görebilmemiz bizlerin hayal dünyasını ve ufkunu genişletiyor.

 

En İyisini Yapmak İsterken Zarar Verme Hali

 

Zihinlerine devamlı belli markaların empoze edildiği tüketiciler yapılan reklamlar neticesinde hayatında o alması gereken marka olmazsa zarar ettiğini hissediyor maalesef. Bu işi özellikle siyasiler çok kullandığı için insan özgür iradesini bile kullanamaz hale gelebiliyor. İşte bu yüzden evleri dağılan aileler, düşman olan kardeşler, böbreğini satan insanlar, bozulan yıkılan dostluklar akrabalıklar görmek
bizleri çok şaşırtmamalı. Maddi ferah uğruna en iyisini yapalım derken haksız rekabet yoluna girilmemeli. Ürünü abartıp olmayanı üzerine eklememeli hele hele ticarette hiç karşılığı olmayan hile ve yalan söylemleri kesinlikle terk etmeli.

 

Ürününüze eklediğiniz bir görse, bir metin ya da başka ibareler hafızaları başka mecralara yönlendirip meşgul etmemeli.

 

Doğruluk Dürüstlük ve Bereket

 

Reklamcılık bir toprağa tohum ekmekle benzer bir iştir. Ektiğiniz tohumu doğru doprağa doğru zamanda doğru derinlikte eker ve gözlemlersiniz. Vaktinden önce olmaması ya da geç olmaması için şartları sağlarsınız. Netice alma zamanı geldiğinde size gülümseyecektir. Siz daha çok ekeyim daha çok kazanayım derken doğruluk, dürüstlük, sadakat, vefa, hizmet, bereket gibi bu tohumun güneşi ve suyu olan şeyleri terketmeyiniz.

 

Sağlıcakla hayırla kalınız.

 

Yorum Metni Bırakın